Mutfakta sık kullanılan iki yağ çeşidi arasındaki farklılıklardan bahsetmek istiyorum. Kahvaltılarda, hamur işlerinde ve çeşitli yerlerde kullanırız tereyağını ve margarini. Peki, aralarında ne gibi farklılıklar vardır?

Tereyağı, süt yağından elde edilen bir yağ çeşididir. Bu yüzden hayvansal yağ olarak bilinir. Yapısındaki hidrokarbon zincirinde tek bağ bulunduğundan dolayı doymuş yağ grubundadır. Doymuş yağlar oda sıcaklığında katı halde bulunur. Ayrıca kolesterol içeriği yüksektir.

Margarin ise hidrojene doyurulmuş yağdır. Yani doymamış yağ grubuna giren bitkisel yağların yapısında bulunan çift bağlara hidrojen bağlanarak doymuş hale getirilir. Bu şekilde sıvı olan yağ katı hale geçmiş olur. Margarin bu yöntemle elde edilir. Ham maddesi bitkisel yağlardır. Ve kolesterol bulunmaz. Üretim şeklinden dolayı trans yağ içeriği yüksek olabilir. Yeni gelişen teknolojilerle oluşan trans yağ sayısının %1’in altına indirildiği belirtilmektedir. Ve ambalajlarda ‘trans yağ’ yoktur ibaresi yer almaktadır.

Aralarında bulunan farklılıklar yukarıdaki gibidir. Tereyağında kolesterol içeriğinin yüksek olması sebebiyle fazla tüketimi sıkıntılara yol açarken margarinde ise trans yağ konusu vardır. Her ne kadar trans yağ %1’in altında denilse de fazla tüketimle sıkıntılara yol açabilir. En iyisi her şeyi kararında tüketmek gerekir.

Ayrıca doymuş yağlar, doymamış yağlar, trans yağlar yazılarımızı da aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/doymus-yag-nedir-doymus-yag-iceren-besinler-nelerdir/

https://www.gidanotlari.com/doymamis-yag-nedir-hangi-yaglar-doymamis-yag-grubundadir/

https://www.gidanotlari.com/trans-yag-nedir/

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle