Haşlanmış yumurta sarısının etrafında yeşil-gri renkte bir halka oluştuğuna hemen hemen hepimiz şahit olmuşuzdur. Peki haşlanmış yumurta neden yeşil olur? Ya da yeşile dönen yumurta yenir mi? Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarına bakalım. 

Haşlanmış yumurtada oluşan yeşil-gri halkaya demir sülfür halkası denir. Bu durum uzun süre haşlanan yumurtalarda karşımıza çıkar. Yumurtada bulunan demir ile sülfür birleşerek demir-sülfür oluşturur. Yumurtada yeşil-gri halkanın oluşmaması için haşlama süresine dikkat etmeliyiz. Ayrıca haşlama bitiminde yumurtayı kaynayan sudan alıp soğuk suya koyarak yumurta sarısındaki yeşil renk oluşumunun önüne geçebiliriz. 

Haşlanmış yumurta neden yeşil olur değindikten sonra yeşile dönen yumurta yenir mi sorusuna geçelim. Haşlanmış yumurtanın yeşil renge dönmesi gıda güvenliği açısından  riskli bir durum değildir. Fakat bu durumda olan yumurtanın sindiriminin güçleştiğini de belirtmek isterim. 

Ayrıca bakmak isterseniz; 

Kaynak:

Megep Yumurta Kitabı

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle