A Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

A vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Diğer yağda çözünen vitaminler gibi vücutta depolanma süreleri uzundur. Bu da A vitamini eksikliğinin ortaya çıkmasının daha uzun sürede gerçekleştiğini gösterir.

A vitaminin en etkin görevi görme olayında rol oynamasıdır. Ayrıca küçük çocuklarda kemik gelişiminde etkilidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. A vitamini birçok gıdada bulunur. Bazı gıdalarda ‘provitamin A’ şeklinde bulunur. Vitaminin aktif olmayan formudur. Fakat vücuda alındığında vitamin A’ya dönüşür. Yani aktif forma geçer. Genellikle bitkisel kaynaklarda provitamin A olarak bulunur. Yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kabak gibi gıdalar provitamin A’dan Vitamin A’ya en fazla dönüşen gıdalardır. Hayvansal gıdalarda ise aktif olan formda bulunur. Karaciğer, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal gıdalarda A vitamini bulunur.

Her vitaminde olduğu gibi eksikliğinde ve fazlalığında bir takım sorunlar oluşmaktadır. Vücudumuza aldığımız gıda çeşitliliğini arttırarak belirli sorunların ve eksikliklerin önüne geçebiliriz.

 

Kaynak1: Alsancak A., Demiralay E., Budak N., Vitaminsiz Bir Hiçiz, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.185-202.

Kaynak2: Megep, Gıda Teknolojisi, Vitamin ve Mineraller, Ankara 2015.

Kaynak3: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

İlginizi Çekebilir:  Vitamin Nedir? Hangi Gıdalarda Hangi Vitaminler Bulunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir