Bakteriler: Salmonella

Bakteriler serisinden Salmonella cinsi bakteri ile devam edelim. Bu bakterinin isminin size tanıdık geldiğine eminim. ‘Özellikleri neymiş, hangi gıdalarda riski fazladır?’ Gelin hep birlikte bakalım.

Salmonella bakterisi Enterobacteriaceae familyasına ait bakteri cinsidir. Kısa çubuk şekilli, hareketli, gram negatif, fakültatif anaerobik, peritrik kamçılı bakteridir. Mezofilik karakterlidir. Optimum gelişme sıcaklığı 37°C’dir.

Salmonella’nın patojen türleri mevcuttur. Gıda kaynaklı hastalıkların temelini oluşturur. Bakterinin yaşam alanları kuşlar, çiftlik hayvanları, insan bağırsağıdır. En çok risk taşıyan gıdalar ise kırmızı ve beyaz et, süt, yumurta ve bunlarla hazırlanan gıdalardır.

Bakterinin bulaşmış olduğu gıdalar uygun olmayan ısı şartlarında muhafaza edilmezse gelişimleri ve çoğalmaları artar. Bu gıdaların da tüketilmesiyle birlikte gıda zehirlenmesi ortaya çıkar. Bulaşmayı önlemek için el hijyenine dikkat etmeli, yiyeceklerin hazırlandığı ortamın temizliğine dikkat etmeli, çapraz kontaminasyon olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca Salmonella bakterisi ısıya duyarlıdır. Yani iyi bir pişirme ile öldürülebilir.

 

 

Kaynak1: Akın N., Akın M., Gıda Mikrobiyolisine Giriş, Önemli Mikroorganizmlar ve Mikroorganizma Kaynakları, (Ed. Osman Erkmen) Gıda Mikrobiyolojisi, Efil Yayınevi, 2010, s.3-49.

Kaynak2: Pamukkale Üniversitesi Gıda Mikrobiyolojisi Ders Notları, 2012.

İlginizi Çekebilir:  Clostridium botulinum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir