Pastörize Süt ile Yoğurt Mayalama

Yoğurt mayalamada kullanılan süt genellikle çiğ süttür. Peki, hiç pastörize süt ile (yani günlük süt) yoğurt yapmayı denediniz mi? Maalesef ki güvenli çiğ sütü herkes temin edemeyebilir. Kaldı ki bazen güvenli sandıklarımızda bile problemlerle karşılaşabiliyoruz. Bu yüzden pastörize süt ile yoğurt mayalamayı denemenizi öneririm.

Aslında teknik olarak yapılan işlemler aynıdır. Sadece başlangıçta yaptığımız çiğ sütü kaynatma işlemini pastörize sütte yapmaya gerek yoktur. Pastörize olan sütte, yapılan pastörizasyon işlemi ile patojen mikroorganizmalar yok edilmiştir. Kullanılan pastörize sütü mayalama sıcaklığına kadar ısıtmak yeterlidir. Mayalama sıcaklığı ortalama 45°C olmalıdır. Kullanılacak olan maya miktarı da 1 litre süt için 2 tatlı kaşığı mayadır. Mayalama süresi de 5-6 saat civarındadır. Daha tatlı bir yoğurt isterseniz mayalama süresini kısa tutabilirsiniz. Mayalanma işlemi bittikten sonra yoğurdu soğuması için buzdolabına alabilirsiniz. Kaynatma işlemi dışında diğer yapılan işlemler aynıdır.

Evde yoğurt yaparken tam kıvamında bir yoğurt yapmak için deneme yanılma yöntemine ihtiyacınız vardır. Standart sağlamak zordur. Sıcaklık ölçümü için mutlaka termometre almanızı öneririm. Bir de pastörize süt ile mayalamayı deneyin.

Linkteki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Süt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir