Yoğurt mayalamada kullanılan süt genellikle çiğ süttür. Peki, hiç pastörize süt ile (yani günlük süt) yoğurt yapmayı denediniz mi? Maalesef ki güvenli çiğ sütü herkes temin edemeyebilir. Kaldı ki bazen güvenli sandıklarımızda bile problemlerle karşılaşabiliyoruz. Bu yüzden pastörize sütten yoğurt yapmayı denemenizi öneririm. ‘Pastörize sütten yoğurt yapılır mı?’ diye sorabilirsiniz. Evet, neden olmasın? Bu yazımda sizlere pastörize süt ile yoğurt mayalama konusunda dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağım.

Pastörize Süt ile Yoğurt Mayalama

Aslında teknik olarak yapılan işlemler aynıdır. Sadece başlangıçta yaptığımız çiğ sütü kaynatma işlemini pastörize sütte yapmaya gerek yoktur. Pastörize olan sütte, yapılan pastörizasyon işlemi ile patojen mikroorganizmalar yok edilmiştir. Kullanılan pastörize sütü mayalama sıcaklığına kadar ısıtmak yeterlidir. Mayalama sıcaklığı ortalama 45°C olmalıdır. Kullanılacak olan maya miktarı da 1 litre süt için 2 tatlı kaşığı mayadır. Yoğurt mayalama süresi de 5-6 saat civarındadır. Fakat daha tatlı bir yoğurt isterseniz mayalama süresini kısa tutabilirsiniz. Mayalanma işlemi bittikten sonra yoğurdu soğuması için buzdolabına alabilirsiniz. Kaynatma işlemi dışında diğer yapılan işlemler aynıdır.

Evde yoğurt yaparken tam kıvamında bir yoğurt yapmak için deneme yanılma yöntemine ihtiyacınız vardır. Standart sağlamak zordur. Sıcaklık ölçümü için mutlaka termometre almanızı öneririm. Bir de pastörize süt ile yoğurt mayalamayı deneyin.

Linkteki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle