Birçok meyveden daha farklı ve ilginç bir görünüme sahip olan çarkıfelek bitkisini daha önce görmüş müydünüz? Ya da çarkıfelek meyvesi faydaları hakkında bilginiz var mı? Haydi gelin hep birlikte çarkıfelek (passiflora) meyvesinin faydaları neler bakalım.

Çarkıfelek Meyvesi Faydaları

Çarkıfelek meyvesinin diğer meyvelerimize kıyasla daha az bilinmesinin sebebi muhtemelen egzotik bir meyve olması diyebiliriz. Egzotik deyince de aklımıza tabi ki güney kesimler yani tropik ve ılıman bölgeler gelir. Sağlığa faydaları ile bilinen bu meyvenin anavatanı Tropik Amerika, Asya, Avustralya ve Brezilya gibi yerlerdir. Çarkıfelek meyvesi 500’den fazla türü olan Passiflora bitkisinin, P. incarnata cinsidir.

Çarkıfelek, dışı mor veya sarı, içi çekirdekli, çekirdeklerin etrafı üzümsü bir doku ile kaplı bir görünüme sahiptir. Dışardan bakıldığında anjelika eriğine benzeyen bir yanı var.

Şimdi bu meyvenin besin değerlerini inceleyelim. 100 g çarkıfelek meyvesinde bulunan besin değerleri aşağıdaki gibidir.

Besin MaddesiMiktarıBesin MaddesiMiktarı
Karbonhidrat23 gPotasyum348 mg
Şeker11 gMagnezyum29 mg
Lif10 gSodyum28 mg
Protein2 gFosfor68 mg
Yağ oranı1 gKalsiyum12 mg
Vitamin A1272 IUBeta-Karoten743 mcg
Vitamin C30 mg

Tablodan da anlaşılacağı üzere bu meyvemiz C vitamini, potasyum, kalsiyum açısından zengin bir kaynaktır.

Çarkıfelek Meyvesi (Passiflora) Ne İşe Yarar?

Çarkıfelek, içerdiği antioksidanlar sayesinde tıbbi faydaları kanıtlanmış bir bitkidir. Bize hem meyve olarak fayda sağlarken hem de bitki çayı olarak fayda sağlayabiliyor.

 • En çok yararlanılan özelliği sakinleştirici etkisidir. Bu özelliği sayesinde ilaçlarda da sıklıkla kullanılan bir bitki kendisi. Bitkiden elde edilen ekstraktlar özellikle uykusuzluk, depresyon, stres, anksiyete gibi gibi ruhsal hastalıklara karşı oldukça güçlü bir bitkisel ilaç. Çarkıfelek meyvesi faydaları sadece bunlarla da kalmayıp yüksek tansiyon, astım, kanser türleri tedavilerinde dahi kullanılabiliyor.
 • Ayrıca, parkinson hastalığı ve histeri rahatsızlıklarında görülen sinirsel nöbetleri gidermede etkilidir.
 • Çarkıfelek meyvesi faydaları arasında adet ağrılarının azalmasına yardımcı olması vardır.
 • Meyvenin lifli yapısı onu iyi bir kabızlık önleyici yapıyor.
 • Meyveden elde edilen çayın, baş ağrısı migren gibi durumları ve kronik inflamasyonu hafiflettiği, kalp sağlığını iyileştirebileceği belirtilmiştir.

Passiflora meyvesinin faydaları yukarıdaki gibi sıralanabilir. Tüm bu yararlarına karşılık şunu da söylemek gerekir ki hamileler ve emziren kadınlar için güvenli bir bitki değildir. 6 aydan küçük çocukların da tüketmesi uygun değildir. Ayrıca sakinleştirici ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer özelliği de bir gün içinde iki adetten fazla tüketilmemesi gerektiğidir.

Çarkıfelek meyvesinin ülkemizde üretimi var mı?

Son olarak bu meyve ülkemizde yetişiyor mu merak ediyorsanız bu sorunuza evet diyebilirim. Akdeniz civarında bu meyvenin üretimi yapılmakta. Her yıl haziranın 15’inde olgunlaşır ve ömrü sadece bir aydır. Ben kendisini hiç görmemiş ve denememiş olsam da en yakın zamanda tadacağıma eminim.

Kaynaklar

 • Fulya U., Kazım M., Tıbbi bir Mucize; Çarkıfelek (Passiflora spp.) Bitkisi, 2014.
 • Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Passiflora (Çarkıfelek/Pasiflora) (https://www.ankara.bel.tr/files/6815/6740)
 • Songül T., Passiflora L. Türlerinin Kimyasal Bileşimi ve Tedavide Kullanım, 1994.
 • www.healthline.com
 • www.organicfacts.net
 • www.mountsinai.org

Yazar Hakkında

Sümeyye YILDIZ

Merhabalar, ben Sümeyye Yıldız. 1998 Bursa doğumluyum ve Bursa’da yaşıyorum. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü 4 sınıf öğrencisiyim. İlk stajımı dondurulmuş gıda ve konserve fabrikasında tamamladım. Mühendislik alanının yanında mutfakta olmayı da çok seviyorum. Hem kendimi geliştirmek hem de toplumu bilinçlendirmek, gıdayla ilgili en doğru ve güncel bilgileri paylaşmak adına yazılarımı sizlere sunmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle