Birçok meyveden daha farklı ve ilginç bir görünüme sahip olan çarkıfelek bitkisini daha önce görmüş müydünüz? Ya da çarkıfelek meyvesi faydaları hakkında bilginiz var mı? Diğer meyvelerimize kıyasla daha az bilinmesinin sebebi muhtemelen egzotik bir meyve olması diyebiliriz. Egzotik deyince de aklımıza tabi ki güney kesimler yani tropik ve ılıman bölgeler gelir. Sağlığa faydaları ile bilinen bu meyvenin anavatanı Tropik Amerika, Asya, Avustralya ve Brezilya gibi yerlerdir. Çarkıfelek meyvesi 500’den fazla türü olan Passiflora bitkisinin, P. incarnata cinsidir.

Çarkıfelek, dışı mor veya sarı, içi çekirdekli, çekirdeklerin etrafı üzümsü bir doku ile kaplı bir görünüme sahiptir. Dışardan bakıldığında anjelika eriğine benzeyen bir yanı var.

Şimdi bu meyvenin besin değerlerini inceleyelim. 100 g çarkıfelek meyvesinde bulunan besin değerleri aşağıdaki gibidir.

Besin Maddesi Miktarı Besin Maddesi Miktarı
Karbonhidrat 23 g Potasyum 348 mg
Şeker 11 g Magnezyum 29 mg
Lif 10 g Sodyum 28 mg
Protein 2 g Fosfor 68 mg
Yağ oranı 1 g Kalsiyum 12 mg
Vitamin A 1272 IU Beta-Karoten 743 mcg
Vitamin C 30 mg

Tablodan da anlaşılacağı üzere bu meyvemiz C vitamini, potasyum, kalsiyum açısından zengin bir kaynaktır.

Çarkıfelek Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek, içerdiği antioksidanlar sayesinde tıbbi faydaları kanıtlanmış bir bitkidir. Bize hem meyve olarak fayda sağlarken hem de bitki çayı olarak fayda sağlayabiliyor.

 • En çok yararlanılan özelliği sakinleştirici etkisidir. Bu özelliği sayesinde ilaçlarda da sıklıkla kullanılan bir bitki kendisi. Bitkiden elde edilen ekstraktlar özellikle uykusuzluk, depresyon, stres, anksiyete gibi gibi ruhsal hastalıklara karşı oldukça güçlü bir bitkisel ilaç. Sadece bunlarla da kalmayıp yüksek tansiyon, astım, kanser türleri tedavilerinde dahi kullanılabiliyor.
 • Ayrıca, parkinson hastalığı ve histeri rahatsızlıklarında görülen sinirsel nöbetleri gidermede etkilidir.
 • Adet ağrılarının azalmasına da yardımcı olur.
 • Çarkıfeleğin lifli yapısı onu iyi bir kabızlık önleyici yapıyor.
 • Çayının, baş ağrısı migren gibi durumları ve kronik inflamasyonu hafiflettiği, kalp sağlığını iyileştirebileceği de söylenmekte.

Tüm bu yararlarına karşılık şunu da söylemek gerekir ki hamileler ve emziren kadınlar için güvenli bir bitki değildir. 6 aydan küçük çocukların da tüketmesi uygun değildir. Ayrıca sakinleştirici ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer özelliği de bir gün içinde iki adetten fazla tüketilmemesi gerektiğidir.

Çarkıfelek Meyvesinin Ülkemizde Üretimi Var Mı?

Son olarak bu meyve ülkemizde yetişiyor mu merak ediyorsanız bu sorunuza evet diyebilirim. Akdeniz civarında bu meyvenin üretimi yapılmakta. Her yıl haziranın 15’inde olgunlaşır ve ömrü sadece bir aydır. Ben kendisini hiç görmemiş ve denememiş olsam da en yakın zamanda tadacağıma eminim.

Kaynaklar

 • Fulya U., Kazım M., Tıbbi bir Mucize; Çarkıfelek (Passiflora spp.) Bitkisi, 2014.
 • Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Passiflora (Çarkıfelek / Pasiflora) (https://www.ankara.bel.tr/files/6815/6740/3661/PASSFLORA_ARKIFELEK_-_PASFLORA.pdf)
 • Songül T., Passiflora L. Türlerinin Kimyasal Bileşimi ve Tedavide Kullanım, 1994.
 • www.healthline.com
 • www.organicfacts.net
 • www.mountsinai.org

Yazar Hakkında

Sümeyye YILDIZ

Merhabalar, ben Sümeyye Yıldız. 1998 Bursa doğumluyum ve Bursa’da yaşıyorum. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü 4 sınıf öğrencisiyim. İlk stajımı dondurulmuş gıda ve konserve fabrikasında tamamladım. Mühendislik alanının yanında mutfakta olmayı da çok seviyorum. Hem kendimi geliştirmek hem de toplumu bilinçlendirmek, gıdayla ilgili en doğru ve güncel bilgileri paylaşmak adına yazılarımı sizlere sunmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle