Çiğ Sütte Yapılan Hileler

Süt, her yaştaki insan için beslenme kaynağıdır. Sütün önemi ise içerisinde bulunan protein, süt yağı, vitamin ve minerallerden kaynaklanır.

Maalesef ki birçok üründe hile yapılmaktadır. Çiğ süt de bu ürünlerden biridir. Hile yapılmış olan bir sütten istenilen verim alınamaz. Sadece işletmeler açısından değil tüketici de çiğ süt tükettiğinde eğer hileli bir süt ise besin değerinde önemli ölçüde kayıplar olan süt tüketmiş olacaktır. Hile yapılmış sütlerde protein, yağ, şeker, vitamin ve mineral içeriklerinde düşüş gözlenir. Bu değerlerin hepsi sütteki kuru maddeyi oluşturur.

Yapılan hileler kâr amacıyla ya da düşük kaliteli sütü iyileştirmek amacıyla yapılır. En sık karşılaşılan durumlar;

 • Süte su katılması
 • Süt yağının alınması
 • Asitliği artmış süte nötrleyici madde katılması (soda, hidrojen peroksit gibi)

Süte su katıldığı zaman sütün miktarı artmaktadır. Süt duru bir hal alır, yoğunluğu azalır. Yağ miktarı ve kuru madde miktarı azalır. İşletmeler bu tür sütleri işlemekte zorlanır. Bu yüzden de kalite kriterlerine uymayan sütleri almaz. Çiğ süt tüketen tüketiciler de süt yerine su içeriği fazla olan süt içmiş olurlar.

Çiğ süt sıcakta beklediğinde ya da uzun süre bekletildiğinde asitliği artar. İşletmeler bu sütlerden kalite kriterine uymayanları almaz. Üreticilerde asitlik gelişimini engelleyici maddeler atar sütün içine. İşletme tarafından bu sütler laboratuvarlarda tespit edilebilir ve nötrleyici madde katılan sütleri de almaz. Fakat tüketici aldığı çiğ sütün içinde nötrleyici madde olup olmadığı anlayamaz.

Mesela süt hayvanlarına vurulan antibiyotikler süte geçebilir. Bu hile olarak adlandırılamaz sonuçta hayvan hastadır ve iğne vurulması gerekiyordur. Söylemek istediğim şey ise işletmelerin bu tür sütleri kabul etmedikleridir. İşletme kabul etmediği için de süt satanlara, şarküterilere vb. yerlere satılmaktadır. Çiğ süt tüketen tüketici de bilmeden antibiyotikli sütü almış olur.

Bu tür problemlerle çiğ sütte çok karşılaşılır. Bu yüzden çiğ süt tüketmemeye özen gösterin. İşletmeler laboratuvarlarında bu problemleri anlayabilirler. Fakat tüketici bunu anlayamaz. Süt tüketiyorum diye besin değeri olmayan kalitesiz bir süt tüketir.

İlginizi Çekebilir:  Kaşar Peyniri - Tost Peyniri Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?
 1. Yazı gerçekten bilgilendirici olmuş yazı için teşekkürler.size bir sorum olacak biz tüketicilerin sütte anti biyotik olup olmadığını anlamasının bir yolu var mı?

  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Küçük bi miktar yoğurt mayalayarak anlayabilirsiniz. Antibiyotikli sütten yoğurt yapılmaz, kıvamı tutmaz.

 2. Sütünüzde antibiyotik varsa yoğurdunuz süner. Ayrıca süt pişerken keskin biraz acımsı bir koku oluşur.

 3. Merhaba güzel bilgiler gerçekten de mahallemiz de açık süt satanlar var birzat ahirlarina gidip süt aldığım oldu dikkatimi çeken bir durum her yerde çamaşır suyu kutuları bulunuyor du süt satan adam yaşlı olduğu için bi gün markete kadar götürdüm arabamla adam 3 bidon daha süt aldı düşünüyorum normal bi ev 3 ayda 1 kutu çamaşır suyu tüketirken bu bu adamlar neden bu kadar çok kullanarak bilir diye bi arastırma yaptım süte koyuyorlarmis bozulmasin diye etil alkolle testinde yaptım malesef şimdide bozuk suttle taze sütü karıştırıp satıyorlar yada başka bir şey mi anlayamadım ne zaman gitsem 5 lt su bidonun bir kısmı dolu sonradan üzerine ekleme yapıyorlar mahallede sürüyle süt satan var bir kere denetlenmesini duymadım ama devletimiz vergisini de kaçırmıyordur oy isterkende aynı hiç bir şey gözden kaçmıyor malesef

  1. Bu yüzden bilmediğiniz, görmediğiniz, güvenmediğiniz yerden çiğ süt almayın diye söylüyoruz sürekli. Malesef ki bu tür olaylarla karşılaşılıyor. Şöyle de bir durum var çiğ sütü satın aldığınız kişide çiğ süt tankı var mı? Bir işletmeye süt veriyorsa çiğ süt tankı bulunuyordur. Çamaşır suyunu tankı temizlemek için de kullanıyor olabilir. Çamaşır suyuyla yıkandıktan sonra durulmasını çok düzgün yapmıyorsa da süte bulaşabilir. Söylediğiniz gibi denetim şart. Malesef ki bu konuda eksiklikler var. Istihdam sorunu, atanamama sorunu, başka meslek gruplarinin çalıştırılması vs.

 4. Hasta hayvana antibiyotik verildiği zaman ,veterinier bu hayvanın bir süre sütünün kullanılmsması yönünde uyarır . Belli bir süresi var .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir