Fıstık ezmesi büyük küçük ayrımı yapmadan her yaştan insanın sevdiği sürülebilir atıştırmalıklardan biridir. Fıstık ezmesinin kilo aldırdığı, zararlı olduğu yönünde birçok düşünce, içerik, söylenti vb. şeyler ile karşılaşabilirsiniz. Peki bu doğru mudur? Yani fıstık ezmesi kilo aldırır mı ya da zararlı mıdır? Cevap için hem evet hem hayır demek mümkündür. Bu durum fıstık ezmesinin kalitesine, ne kadar tükettiğinize ve neyle yediğinize bağlıdır. Daha fazla kafa karışıklığı yaratmadan gelin hep birlikte fıstık ezmesini yakından tanıyalım fıstık ezmesinin faydaları, olası zararları neler bakalım.

Fıstık Ezmesinin Faydaları

En İyi Fıstık Ezmesi Hangisi?

Fıstık ezmesinin faydaları konusuna geçmeden önce bu konudan biraz bahsetmek istiyorum. Araştırma yaparken ‘en iyi fıstık ezmesi hangisi’ sorusunun çokça sorulduğunu gördüm. Marketlerde, online pazaryerlerinde birçok marka ile karşılaşmak bu soruyu sormanıza neden oluyor, haklısınız. Ayrıca sorunun cevabı fıstık ezmesinin faydalarından yararlanabilmek adına da önemli. Seçiminizi yaparken şekersiz fıstık ezmesi, %100 fıstık ezmesi gibi tanımlamalara dikkat edin. Fıstık ezmesinde ilave şeker olmamasından kasıt rafine şeker içermemesidir. Rafine şekerin sağlığımız üzerindeki zararlı etkileri birçok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Bu yüzden şekersiz fıstık ezmesi tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Tabii şekersiz fıstık ezmesi seçeyim derken yapay tatlandırıcılar içeren ürünlere yönelmemek gerekir.

Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise koruyucu olup olmamasıdır. Koruyucu içermesi fıstık ezmesi besin değeri konusunda kayıplara yol açabilir. Diğer önemli bir husus ise fıstık ezmesinin trans yağ içermemesidir. Ayrıca protein miktarı yüksek, yağ oranı düşük olan fıstık ezmelerini tercih edebilirsiniz. Bunların haricinde glutensiz, vegan beslenme gibi tercihleriniz var ise fıstık ezmesi seçiminizde bunlara da dikkat etmelisiniz. Hangi fıstık ezmesini seçmeli, seçerken nelere dikkat etmeliyiz kısaca değindikten sonra fıstık ezmesinin faydaları neler bakabiliriz.

Fıstık Ezmesinin Faydaları

Şüphesiz ki fıstık ezmesinin faydaları içerdiği besin öğelerinden kaynaklanmaktadır. Magnezyum, potasyum, çinko gibi vitaminler içerir. Bunun yanı sıra protein açısından da zengindir. 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi yaklaşık 8-9 gram protein içerir. Aynı şekilde 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi yaklaşık 6 gram karbonhidrat içermekle birlikte 2 gram lif içerir. Fakat fıstık ezmesi kalori bakımından yüksek bir atıştırmalıktır. 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi kalori değeri ortalama 190-200 kaloridir. Son olarak fosfor ve B6 vitamini bakımından da iyi bir gıda kaynağı olduğunu belirtmek istiyorum. Fıstık ezmesi besin değeri açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Besleyicilik değeri olmakla birlikte kalori değerinin yüksek olduğunu da unutmamak gerekir.

şekersiz fıstık ezmesi

fıstık ezmesinin faydaları

Fıstık ezmesinin faydaları arasında doygunluğu arttırmasını sayabiliriz. Bunun için ölçülü bir tüketim gerekir. Aksi takdirde kilo alımı artacaktır. Fıstık ezmesinin başka bir faydası ise protein oranı yüksek bir atıştırmalıktır olmasıdır. Bu durum özellikle sporcuların işine yaramaktadır. Yoğun bir spordan sonra enerji ve kalori alımını sağlayan hızlı bir protein kaynağıdır. Fıstık ezmesi yağ ve protein içermesinin yanı sıra bir miktar lif içeren nispeten düşük karbonhidratlı bir yiyecektir. Bu durum ilave şeker içermeyen fıstık ezmesinin kan şekeri seviyelerini iyi bir şekilde yönetebileceğini gösterir. Fıstık ezmesi kalp sağlığını koruyan sağlıklı yağlar (tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri) içerir. Bu yağlar içerisinde omega 6 yağ oranı omega 3 yağ oranından fazladır. Bu nedenle fazla tüketimlerde omega 6/omega 3 yağları arasında dengesiz bir dağılım olabilir. Aradaki dengenin bozulması birtakım sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Omega 6 ve omega 3 dengesini sağlamak adına fıstık ezmesini omega 3 içeren gıdalarla birlikte tüketmek iyi olabilir.  

Fıstık Ezmesinin Zararları

Fıstık ezmesi besin değeri açısından zengindir. Ancak kalori ve yağ açısından da zengindir. Aşırı ve fazla tüketimi kilo alımına sebep olacaktır. Ayrıca yer fıstığı alerjen bir gıdadır. Alerjik bünyeye sahip kişiler bu hususa dikkat etmelidir.

Sonuç olarak baktığımızda fıstık ezmesinin faydalarından yararlanabilmek için şekersiz fıstık ezmesi, %100 fıstık ezmesi ya da daha sade bir içeriğe sahip olan ilave bitkisel yağ, tatlandırıcı, koruyucu içermeyen bir fıstık ezmesi gibi tercihler yapmak ve ölçülü şekilde aşırıya kaçmadan tüketmek önemlidir.

Belki fıstık ezmenizi seçerken şekerin farklı isimlerini bilmek size yardımcı olur. İyi okumalar!

Kaynaklar:

draxe.com

www.medicalnewstoday.com

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle