Fitik asit birçok gıdada bulunur. Belki adını hiç duymamış olabilirsiniz fakat gıdaların besleyicilik değerini olumsuz etkiler. ‘Fitik asit nedir? Hangi gıdalarda bulunur? Azaltmak için neler yapabiliriz?’ yazımda bu konulardan bahsetmek istiyorum.

Fitik asit, fosfordan oluşan bir bileşiktir. Hububat, bitkisel tohumlar, baklagiller, kuruyemişler gibi birçok gıdada bulunur. Kalsiyum, magnezyum, demir, çinko gibi minerallerin emilimini azaltır. Ayrıca fitik asidin minerallerle birleşmesi sonucunda oluşan fitatlar, fitat-protein kompleksi oluşturarak proteinlerin emilimini olumsuz etkiler. Günde 2-8 mg fitik asit alınması bu olumsuz etkilerin oluşmasını büyük ölçüde katkı sağlar. Aşağıdaki tabloda bazı gıdaların fitik asit içerikleri paylaşılmıştır.

         

Fitik asit ve fitat miktarı bazı işlemler sonucunda azaltılabilir. Yapılan bir araştırmaya göre pirincin su içinde ıslatılması ve ıslatılma suyunun uzaklaştırılıp pişirilmesi ile fitik asit oranında %82 azalma gözlenmiştir. Öğütme, çimlendirme, suda ıslatma, fermantasyon fitik asit miktarını azaltmada etilidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre ise fitik asidin sağlığa faydalı etkileri olabileceği görülmüş fakat bunun mekanizması henüz tam anlaşılmamıştır.

 

 

Kaynak1: Bılgıçlı N., Fitik Asitin Beslenme Açısından Önemi ve Fitik Asit Miktarı Düşürülmüş Gıda Üretim Metotları, S.Ü. Ziraat Fakültesi Dergisi, 16 (30): (2002), s.79-83.

Kaynak2: Şat İ.G., Keleş F., Fitik Asit ve Beslenmeye Etkisi, Gıda, 2004, 29:(6)

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle