Mikroorganizmalar gıdalara birçok yerden bulaşabilmektedir. Bulaştıkları gıdada uygun ortamı buldukları zaman gelişimleri ve çoğalmaları hızlanır. Tat, koku, renkte değişiklikler meydana getirerek bozulmalara neden olabilir. Hatta bu tür gıdaları tüketen insanlarda gıda zehirlenmelerine sebebiyet verebilir. Gıdalara mikroorganizma bulaşması çapraz bulaşmadan (çapraz kontaminasyondan) da olabilir. Çapraz bulaşma, mikroorganizmanın maruz kaldığı bir yüzeyden bulaşma olmamış başka bir yüzeye bulaşma olması olarak tanımlanabilir. Çapraz bulaşma gıdadan gıdaya, ekipmanlardan gıdaya, temas yüzeyinden gıdaya, insandan gıdaya gibi birçok şekilde bulaşabilir.

Çapraz bulaşmayı önlemek için bir takım önlemler alınabilir. Bunlardan bazıları;

  • Çiğ ve pişmiş ürünler bir arada olmamalıdır.
  • Çalışma alanları (tezgah, masa, vs.) temiz olmalıdır.
  • Mutfakta kullanılan ekipmanlar (bıçaklar, tahtalar, kaşıklar, tencereler vs.) temiz olmalıdır. Ve çiğ üründe kullanılan ekipman yıkanmadan pişmiş ürünle ya da başka bir ürünle temas ettirilmemelidir.
  • Kişisel hijyene özellikler dikkat edilmelidir. Kirli ellerle temiz gıdalara dokunulmamalı, öksürürken, hapşırırken ağzımızı kapatmaya özen göstermeliyiz.
  • Kimyasallar ile gıdalar aynı ortamda muhafaza edilmemelidir.
  • Çiğ gıdalara dokunduktan sonra (özellikle et, yumurta) eller mutlaka yıkanmalıdır.

Şeklindedir. Bu tür önlemlerin sayısını arttırmak mümkündür. Çapraz bulaşma önemli bir sorundur. Ne kadar dikkatli çalışılırsa o kadar önüne geçebiliriz.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle