Gıdalarda Çapraz Bulaşma Nedir? Nasıl Önlenir?

Mikroorganizmalar gıdalara birçok yerden bulaşabilmektedir. Bulaştıkları gıdada uygun ortamı buldukları zaman gelişimleri ve çoğalmaları hızlanır. Tat, koku, renkte değişiklikler meydana getirerek bozulmalara neden olabilir. Hatta bu tür gıdaları tüketen insanlarda gıda zehirlenmelerine sebebiyet verebilir. Gıdalara mikroorganizma bulaşması çapraz bulaşmadan (çapraz kontaminasyondan) da olabilir. Çapraz bulaşma, mikroorganizmanın maruz kaldığı bir yüzeyden bulaşma olmamış başka bir yüzeye bulaşma olması olarak tanımlanabilir. Çapraz bulaşma gıdadan gıdaya, ekipmanlardan gıdaya, temas yüzeyinden gıdaya, insandan gıdaya gibi birçok şekilde bulaşabilir.

Çapraz bulaşmayı önlemek için bir takım önlemler alınabilir. Bunlardan bazıları;

  • Çiğ ve pişmiş ürünler bir arada olmamalıdır.
  • Çalışma alanları (tezgah, masa, vs.) temiz olmalıdır.
  • Mutfakta kullanılan ekipmanlar (bıçaklar, tahtalar, kaşıklar, tencereler vs.) temiz olmalıdır. Ve çiğ üründe kullanılan ekipman yıkanmadan pişmiş ürünle ya da başka bir ürünle temas ettirilmemelidir.
  • Kişisel hijyene özellikler dikkat edilmelidir. Kirli ellerle temiz gıdalara dokunulmamalı, öksürürken, hapşırırken ağzımızı kapatmaya özen göstermeliyiz.
  • Kimyasallar ile gıdalar aynı ortamda muhafaza edilmemelidir.
  • Çiğ gıdalara dokunduktan sonra (özellikle et, yumurta) eller mutlaka yıkanmalıdır.

Şeklindedir. Bu tür önlemlerin sayısını arttırmak mümkündür. Çapraz bulaşma önemli bir sorundur. Ne kadar dikkatli çalışılırsa o kadar önüne geçebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Çinko Minerali Hangi Gıdalarda Bulunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir