B6 Vitamini (Pridoksin) Hangi Gıdalarda Bulunur?

Vitaminler serisinden bir yazı ile karşınızdayım. Bu yazımda sizlere bahsetmek istediğim vitamin B6 vitamini yani pridoksin vitaminidir.

Pridoksin vitamini B grubu vitamini olduğu için suda erir ve vücutta depolanmaz. Ayrıca ısıya karşı duyarlıdır. Yani pişirme sırasında B6 vitaminin değeri azalmaktadır. Protein metabolizması için önemli bir koenzim görevi gören bir vitamindir. Sinir ve bağışıklık sisteminin çalışmasında görev alır.

B6 vitaminini birçok gıdadan temin edebiliriz. Hayvansal ve bitkisel gıdalarda protein ile birlikte bulunur. Yumurta sarısı iyi bir B6 vitamini (pridoksin) kaynağıdır. Yumurta sarısı dışında tahıllarda iyi bir B6 vitamini kaynağıdır. Fakat rafine tahıllarda rafinasyon işlemi sırasında B6 vitamini kaybolmaktadır. Ve daha sonra rafine olan ürüne eklenmez. O yüzden tam tahıllar B6 vitamini açısından zengin gıdalardır. Ayrıca et, tavuk eti, karaciğer gibi gıdalarda bu vitamin açısından önemlidir.

Her bir vitaminin vücudumuzda farklı bir görevi vardır. Dengeli ve yeterli beslenmeyle vücudumuzdaki vitamin dengesini korumalıyız ki hastalıklara davetiye çıkarmayalım.

Kaynak1: Megep Gıda Teknolojisi, Vitamin ve Mineraller, Ankara, 2015.

Kaynak2: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

İlginizi Çekebilir:  Konserve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir