Kefirin Sağlık Açısından Önemi

Bu yazımda sizlere önemli bir süt ürünü olan kefirin faydalarından bahsetmek istiyorum. Ekşimsi tadından dolayı sevmeyeni olduğu kadar seveni de çoktur. Önemli bir fermente süt ürünüdür. Kefirin ne olduğu, nasıl ortaya çıktığını aşağıda linki bulunan yazımızda anlatmıştık. Bugün ise faydaları nelermiş onlara bakalım.

https://www.gidanotlari.com/kefir-nedir/

Yine de kısaca bahsedecek olursak,

  • Sütün kefir taneleri ile fermantasyonu sonucunda oluşur. (Laktik asit ve etil alkol fermantasyonlarının sonucunda oluşan bir üründür.)
  • Kökeni Kuzey Kafkaslardır.
  • Kendine has bir tadı bulunur.
  • Ekşimsi, hafif alkollü, kıvamlı ve köpüklüdür.

Kefir, sütün içerdiği birçok besin öğesini içerir. Asıl olarak kefirin probiyotik özelliği ön plana çıkmaktadır. Bağırsak mikroflorasına önemli ölçüde etki eder. Sindirim sistemini düzenler. Laktoz intoleransı bulunan kişiler kefiri tolere edebilir. Sindirimi kolaydır. Yapılan araştırmalara göre kolesterol ve kan şekerini düzenlediği gözlenmiştir. Bağışıklık sistemine etki ettiği bildirilmektedir.

Beslenme düzenimizde kefir gibi gıdalara mutlaka yer vermeliyiz. Tat olarak hoşumuza gitmiyor ise ilave edeceğimiz meyveler ile tatlandırabiliriz. Mesela ben ilk olarak salatalık ekleyerek ve biraz sulandırarak tüketmeye başlamıştım. Şimdilerde ise sade olarak çok rahat tüketebiliyorum. Sizlerde kendinizce bir alternatif bulabilirsiniz. Kefiri hazır olarak almak istiyorsanız da sade olanları tüketmenizi gerekirse yine kendinizin meyve ilave etmesini öneririm. Meyveli olan kefirlerde genellikle meyve yerine ağırlıklı olarak aroma, tatlandırıcı kullanılmaktadır. Şunu da unutmamak gerekir ki tükettiğimiz gıdalardan fayda sağlayabilmek için düzenli olarak tüketimde bulunmak gerekir. Hiçbir gıda şıp diye etki göstererek fayda etmez. Düzenli ve doğru tüketim ile sağlayacağınız fayda da maksimuma ulaşır.

 

 

Kaynak1: Karatepe P., Yalçın H., (2014) Kefirli Sağlık, Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 4(2):23-30.

Kaynak2: Koyu B.E., Demirel B.Z., Fonksiyonel Bir Besin: Kefir, Beslenme ve Diyetetik Dergisi, 2018, 46(2):166-175.

Kaynak3: Yalçın F.N., Işık M.K., Kefir; Ürün Özellikleri ve İnsan Sağlığına Etkisi, Adıyaman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 2017, 3(1):439-452.

İlginizi Çekebilir:  Kaliteli Tereyağ Nasıl Olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir