Tüketimi çok da yaygın olmayan bir süt türünden bahsetmek istiyorum bugün sizlere. Deve süt uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yaygın olarak Kenya, Somali ve Pakistan’da üretilmektedir. Fakat belirli bölgelerde üretilmesi ve devenin süt veriminin az olması gibi etkenler deve sütünün fiyatını arttırmaktadır. Bu da tüketimi etkilemektedir.

Deve sütü renk olarak opak beyazdır. Hafif ekşimsi bir tadı vardır. Askorbik asit içeriği yüksektir. Bu yüzden de pH’sı düşüktür. Su oranı yüksek olan bir süt türüdür. Serbest yağ asitlerince zengindir. C vitamini içeriği yüksektir. Bileşiminde yüksek miktarda insülin bulunur. Bu özelliği ile diyabetli hastalarda glikoz miktarını düşürdüğü tespit edilmiştir. Asitliği inek sütüne göre daha yavaş gelişir. Bu da inek sütüne kıyasla bozulmadan daha uzun süre saklanabildiğini gösterir. Ortalama bileşimi aşağıdaki gibidir:

  • Kuru madde oranı %12,4
  • Yağ oranı %3,6
  • Laktoz oranı %4,7
  • Protein oranı %3,3
  • Kül miktarı %0,7

Deve sütü peynir yapımında kullanılabilir fakat tereyağı yapımı zordur.

 

 

 

Kaynak1: Saygılı D., Karagözlü C., Deve Sütü ve Diyabet Tedavisindeki Önemi, Akademik Gıda, 2017, 15(2):204-210.

Kaynak2: Yerlikaya O., Saygılı D., Karagözlü C., Deve Sütü: Bileşimi, Sağlık Üzerine Etkileri, Deve Sütü Ürünleri, I.Uluslararası Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu 17-19 Kasım 2016 Selçuk, İzmir II.Cilt Fen Ve Sağlık Bilimleri, 2016, Aralık, s.31-43.

Kaynak3: Sırıken B., Sırıken F., Kaymaz Ş., Deve Sütü, Beslenme ve Diyet Dergisi /J Nutr and Diet 26(1):47-49, 1997.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle