‘Homojenize edilmiştir’ ibaresi süt ve yoğurt ambalajlarında karşımıza çıkmaktadır. Nedir bu homojenize etmek, neden yapılmaktadır? Homojenize yoğurt ve süt ne anlama gelmeketdir? Gelin hep birlikte bakalım.

Sütün üzerinde biriken kaymağın süt yağından kaynaklandığını biliyoruz. Süt yağı, süt içerisinde yağ kürecikleri şeklinde ve emülsiyon halinde bulunmaktadır. Bu yağ küreciklerinin daha küçük çaptaki yağ küreciklerine parçalanması işlemine homojenizasyon denir. Bu işlem homojenizatör adı verilen makinelerde yapılmaktadır.

Peki homojenize yoğurt ve süt ne ifade etmektedir?

İlk olarak homojenize süt kavramını açıklayayım. Homojenizasyon işleminden sonra küçük parçalara ayrılmış olan yağ kürecikleri süt içerisinde dağılır. Bu şekilde homejen bir süt elde edilmiş olur. Ayrıca yağ kürecikleri bir araya gelip üst yüzeyde toplanmaz. Bu yüzden hazır alınan sütlerde kaymak oluşmaz. Homojenize yoğurtlar ise homojenizasyon işleminden geçen sütlerden yapılmaktadır. Kaymaksız yoğurt olarak da adlandırılır.

Bu yoğurt ve sütler sağlığa zararlı mıdır?

Gıdalar söz konusu olunca bilmediğimiz kelimeler ya da tanımlamalar ile karşılaştığımızda hemen zararlı olduğunu düşünürüz. Oysaki günümüzde araştırmak ve öğrenmek için birçok kaynağa ulaşabilmemiz mümkün. Homejenize etme işlemi tamamen mekanik bir işlemdir. İçeriğe bir madde eklenmez ya da bir tepkime gerçekleşmez. Süt yağı fiziksel olarak parçalara ayrılır. Bu durum sağlık açısından zararlı bir durum oluşturmaz.

Kaynak: Üçüncü M., Süt ve Süt Mamulleri Teknolojisi, Sidas Medya, İzmir,2015.

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/02/20090216-8.htm

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle