‘Homojenize edilmiştir’ ibaresi süt ve yoğurt ambalajlarında karşımıza çıkar. Nedir bu homojenize etmek, neden yapılır? Homojenize yoğurt ve süt ne anlama gelir? Gelin hep birlikte bakalım.

Sütün üzerinde biriken kaymağın süt yağından kaynaklandığını biliyoruz. Süt yağı, süt içerisinde yağ kürecikleri şeklinde ve emülsiyon halinde bulunur. Bu yağ küreciklerinin daha küçük çaptaki yağ küreciklerine parçalanması işlemine homojenizasyon denir. Bu işlem homojenizatör adı verilen makinelerde yapılır.

Peki Homojenize Yoğurt ve Süt Ne İfade Eder?

İlk olarak homojenize süt kavramını açıklayayım. Homojenizasyon işleminden sonra küçük parçalara ayrılmış olan yağ kürecikleri süt içerisinde dağılır. Bu şekilde homejen bir süt elde edilmiş olur. Ayrıca yağ kürecikleri bir araya gelip üst yüzeyde toplanmaz. Bu yüzden hazır alınan sütlerde kaymak oluşmaz. Homojenize yoğurtlar ise homojenizasyon işleminden geçen sütlerden yapılır. Kaymaksız yoğurt olarak da adlandırılır.

Bu yoğurt ve sütler sağlığa zararlı mıdır?

Gıdalar söz konusu olunca bilmediğimiz kelimeler ya da tanımlamalar ile karşılaştığımızda hemen zararlı olduğunu düşünürüz. Oysaki günümüzde araştırmak ve öğrenmek için birçok kaynağa ulaşabilmemiz mümkün. Homejenize etme işlemi tamamen mekanik bir işlemdir. İçeriğe bir madde eklenmez ya da bir tepkime gerçekleşmez. Süt yağı fiziksel olarak parçalara ayrılır. Bu durum sağlık açısından zararlı bir durum oluşturmaz.

Kaynak: Üçüncü M., Süt ve Süt Mamulleri Teknolojisi, Sidas Medya, İzmir,2015.

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/02/20090216-8.htm

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle