Meyveler önemli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Kimi meyveyi çok severken kimi de suyunu içmeyi tercih eder. Peki, hangisi daha yararlı?

Birçok kişi meyve tüketmenin zararlı olduğunu savunmaktadır. Bunun nedeni de içeriğinde ‘fruktoz’ adı verilen meyve şekerinin bulunmasıdır. Aslında burada önemli olan tükettiğimiz miktara dikkat etmek. Dengeli ve yeterli olduğu sürece meyve tüketmek son derece önemlidir. Peki, meyvenin kendisini mi tüketmeli yoksa suyunu mu içmeli? Tabii ki de en güzeli meyveyi doğal haliyle tüketmek. Bu haliyle lif açısından oldukça zengindir. Vitamin ve mineral oranları da daha fazladır. Meyve suyu halinde tüketmek kan şekerini daha hızlı arttırır. Meyve suyunu da ikiye ayırmak gerekir. Hazır meyve suları ve evde kendimizin hazırladığı meyve suları diye. Hazır meyve sularında tatlandırıcı ya da ilave şeker gibi katkı maddeleri kullanılabilir. Bu tür meyve sularını etiket bilgilerine bakarak ayırt edebilirsiniz. Kendi hazırladığımız meyve sularına gelirsek de beklemeyle birlikte vitamin ve mineral değerlerinde kayıplar gözlenmektedir. Ve posalarında kayıp yaşanır.

En faydalısı meyvenin doğal haliyle tüketilmesidir. Tabii ki de güzelce yıkanıp temizlendikten sonra.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle