Meyveler önemli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Kimi meyveyi çok severken kimi de suyunu içmeyi tercih eder. Peki, hangisi daha yararlı?

Birçok kişi meyve tüketmenin zararlı olduğunu savunmaktadır. Bunun nedeni de içeriğinde ‘fruktoz’ adı verilen meyve şekerinin bulunmasıdır. Aslında burada önemli olan tükettiğimiz miktara dikkat etmek. Dengeli ve yeterli olduğu sürece meyve tüketmek son derece önemlidir. Peki, meyvenin kendisini mi tüketmeli yoksa suyunu mu içmeli? Tabii ki de en güzeli meyveyi doğal haliyle tüketmek. Bu haliyle lif açısından oldukça zengindir. Vitamin ve mineral oranları da daha fazladır. Meyve suyu halinde tüketmek kan şekerini daha hızlı arttırır. Meyve suyunu da ikiye ayırmak gerekir. Hazır meyve suları ve evde kendimizin hazırladığı meyve suları diye. Hazır meyve sularında tatlandırıcı ya da ilave şeker gibi katkı maddeleri kullanılabilir. Bu tür meyve sularını etiket bilgilerine bakarak ayırt edebilirsiniz. Kendi hazırladığımız meyve sularına gelirsek de beklemeyle birlikte vitamin ve mineral değerlerinde kayıplar gözlenmektedir. Ve posalarında kayıp yaşanır.

En faydalısı meyvenin doğal haliyle tüketilmesidir. Tabii ki de güzelce yıkanıp temizlendikten sonra.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle