Tüketemediğiniz ya da fazla aldığınız peynirleri derin dondurucuya atıyor musunuz? Birçok kişinin bu soruya cevabı evet olacaktır. Peki, bunu yapmak ne kadar doğru? Her çeşit peynir dondurulur mu? Bu soruların cevapları için bugünkü yazımı hazırladım. Bundan önceki konum olan ‘Peynir Nasıl Saklanır’ adlı yazımı da mutlaka okuyunuz.

Peynir Dondurulur Mu?

Gıdaları dondurmak uzun yıllardır kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntemle meyve, sebze, et gibi bir sürü yiyeceği güvenle saklayabiliriz. Ya peynir?  

Peynirin dondurularak muhafaza edilmesi uygun bir yöntem değildir. Çünkü dondurma işlemi peynirin dokusunu ve kalitesini etkiler. Dondurma işlemiyle birlikte peynir içerisinde küçük buz kristalleri oluşur. Bu durum peynirin iç yapısını olumsuz yönde etkiler. Dondurulmuş peynir çözüldüğünde su salar. Peynirde ufalanma gözlenir. Ayrıca unsu bir doku oluşur. Bunlar oluşabilecek olan kalite problemleridir. Bunun haricinde dondurma işlemi peynirdeki besin değerlerini yok etmez.

Peynirin dondurulması kalite problemleri doğursa da hala bu şekilde muhafaza etmek istiyorsanız hangi tip peynirler dondurmaya daha uygun ona bir bakalım.

Hangi Tip Peynirler Dondurulur?

Sert ve yarı sert peynir grubundaki peynir çeşitleri dondurulmaya daha uygundur. Yarı sert peynirlere örnek olarak kaşar peynir ve tulum peyniri örnek verilebilir. Sert peynirlere ise gravyer ve mihaliç peyniri örnek verebiliriz. Yumuşak peynirler dondurulduğu zaman ortaya çıkan kalite kayıpları sert ve yarı sert peynirlere oranla daha fazladır.

Dondurmaya uygun olan peynirler

  • Kaşar peynir
  • Mozeralla
  • Cheddar
  • Edam peyniri

Dondurmaya uygun olmayan peynirler

  • Beyaz peynirler
  • Quark
  • Krem peynir
  • Parmesan

Peynir Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kalite kayıpları çok önemli değil israf etmek istemiyorum derseniz peyniri dondurmadan önce birkaç şeye dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak porsiyonlara ayırarak derin dondurucuya koyun. Hızlı bir şekilde donması buz kristallerinin daha az oluşmasını sağlayabilir. Çözdürme işlemini mutlaka buzdolabında bekleterek yapmalısınız. Ayrıca çözündürülmüş üründe tekrar dondurma işlemi yapmayın.

Peynir dondurulur mu, peynir derin dondurucuda nasıl saklanır gibi sorulara yanıt vermeye çalıştım. Son olarak ise peyniri taze haliyle tüketmek en güzel yol diyebilirim. Alışveriş sırasında ihtiyacınız kadar peynir almanız halinde dondurma işlemine gerek duymazsınız. Fakat şunu da unutmayınız ki israf etmektense dondurma yöntemi kullanılabilecek en güzel yöntemdir.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle