Ah! Birçoğumuz sırf bu ağlama yüzünden soğan doğramaktan kaçınırız. Peki, hiç düşündünüz mü acaba neden ağlıyoruz diye? Gelin hep birlikte bakalım buna neyin sebep olduğuna.

Soğanı kestiğimizde soğan hücreleri parçalanır ve hücre içinden enzim açığa çıkar. Bu enzim allinase enzimidir. Bu enzim açığa çıkan sülfür içeren kimyasallar ile birleşerek sülfür bileşikleri oluşturur. Bu sülfür bileşikleri uçucudur. Göze ulaştığında sülfürik asit oluşturur ve gözü yakar. Vücudumuzda gözleri korumak amacıyla hızlıca gözyaşı üretir.

Yanan gözümüzü ovuşturmak yanmayı geçirmenin aksine sülfürik asidin daha fazla yayılmasına neden olur. Bu yanmayı azaltmak için birçok çözüm yolu duymuş olabilirsiniz. Birçoğunun bilimsel açıklaması yoktur. Yapılan bir araştırmaya göre soğanı akan su altında kesmek yanıcılığını azaltmaktadır. Fakat bunu yapmak da pek kolay olmayacaktır diye düşünüyorum.

 

Kaynak1: Özilgen S., Gıda Bilmeceleri, Yeditepe Üniversitesi Yayınevi, 2017.

Kaynak2: https://bilimfili.com/sogan-dograrken-neden-gozlerimiz-yasarir

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle