Sütte Mastitis Nedir?

Mastitis, halk arasında meme hastalığı olarak bilinir. Süt hayvanlarında görülen çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu meme iltihaplanmasıdır. Mikroorganizmalar dışında memenin yaralanması, kötü koşullar, inekteki fizyolojik değişiklikler, hatalı sağım, memelerdeki yapısal bozukluklar gibi faktörler de mastitise sebep olmaktadır.

Meme hastalığına yakalanan inekten elde edilen sütte ise besin kayıpları meydana gelmektedir. Sütün renginde, tadında ve kokusunda değişikler meydana gelir. Tuzlu bir tat kazanır. Sütün asitliği azalır (pH değeri yükselir). Kuru madde oranı azalır. Yağ oranı azalır. Kalsiyum ve fosfor minerallerinin miktarı azalır. Laktoz miktarı azalır. Sütte gözlenen bu değişiklikler hastalığın süresine, derecesine, neden olan bakteri türüne vb. şeylere göre değişkenlik gösterir.

Her zaman söylediğim gibi çiğ süt tüketiyorsanız emin olduğunuz kaynaklardan alın. Mümkünse sağım koşullarını gördüğünüz, hijyen şartlarını bildiğiniz, güvendiğiniz kaynaklar olmalı. Aksi halde süt içiyorum diye besin değeri olmayan bir sıvı da tüketiyor olabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak: Üçüncü M., Süt ve Mamülleri Teknolojisi, Sidas Medya, İzmir, 2015.

İlginizi Çekebilir:  Kefir Kullanılarak Yapılan Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir