Bu yazımda sizlere Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan tarhanadan bahsetmek istiyorum. tarhana sevilerek tüketilen geleneksel bir üründür.

Tarhana standardına göre; buğday unu, kırması, irmik veya bunların karışımı ile yoğurt, biber, tuz, soğan, domates ve tat, koku verici sağlığa zararsız bitkisel maddelerin karıştırılıp yoğrulduktan sonra kurutulması, öğütülmesi ve elenmesi ile elde edilen ürün olarak tanımlanır. Tarhananın içerisine katılanlar yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Çeşitliliği bol olan bir üründür.

Fermantasyonla elde edilir. Besin değeri yüksek ve sindirilme özelliği iyidir. Protein oranı yüksektir. Kalsiyum ve B grubu vitaminleri yönünden zengindir. Besin değeri, içerisindeki malzemelere ve oranlarına göre değişkenlik göstermektedir.

 

Kaynak1: Coşkun F., Tarhana ve Beslenme Yönünden Önemi, Gıda ve Yem Bilimi Teknolojisi, 2003, Sayı 3, s.46-49.

Kaynak2: Coşkun F., Tarhananın Tarihi ve Türkiye’de Tarhana Çeşitleri, Gıda Teknolojileri Elektronik Dergisi Cilt: 9, No: 3, 2014, s.(69-79).

Kaynak3: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle