Kışın en çok kullandığımız baharatlardan biri zerdeçal. Nedir? Nelere iyi gelir? Gelin hep birlikte bakalım.

Curcuma Longa L. Türündeki bitkinin köklerinden elde edilir. Sarı çiçekli çok yıllık bir bitkidir. Hindistan, Çin, Endonezya, Peru, Pakistan gibi ülkelerde tropik ve subtropik bölgelerde yetişir. Parça veya öğütülmüş hali (toz) kullanılabilir. Kokusuz ve ısıya dayanıklıdır. Renk verme amacıyla kullanılabilir. Zerdeçal, turmerik olarak da adlandırılır. Ana bileşeni kurkumindir. Kurkumin polifenolik bir flavanoiddir.

Protein, karbonhidrat, posa ve yağ içerir. K, E ve C vitamini, B grubu vitaminlerini (B12 hariç), magnezyum, demir, mangan, çinko, selenyum minerallerini içerir. Kolesterol içermez. Alzheimera karşı koruma sağlar.  Antioksidan etki gösterir. Bazı kanser türleri üzerinde etkilidir. Obeziteyi önlediği yönünde araştırmalar bulunmaktadır.

Kış aylarında hastalıktan korunmak için farklı şekillerde tüketiyoruz zerdeçalı. Tüketirken karabiber ile birlikte kullanırsak sağladığımız fayda daha fazla olmaktadır. Çünkü kurkumin ve karabiberde bulunan piperin birlikte daha etkindir.

 

Kaynak1: Akbay D.G., Pekcan G., Zerdeçal: Beslenme ve Sağlık Yönünden Değerlendirilmesi, Beslenme ve Diyet Dergisi, 2016, 44(1):68-72.

Kaynak2: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle