Kışa hazırlık dediğimiz zaman akla ilk gelen şey turşu kurmaktır. Yazın tükettiğimiz meyve ve sebzeleri kışında tüketebilmek için hazırlarız. Hazırlarken değişik meyve-sebzelerden ve yardımcı maddelerden yararlanırız. Bu yüzden de farklı turşu çeşitleri ortaya çıkar. Kullanımı değişmeyen maddelerden biri sirkedir. Peki turşularda neden sirke kullanılır?

Turşunun uzun süre dayanmasında fermantasyonun etkisi vardır. Turşuda laktik asit fermantasyonundan yararlanılır. Laktik asit fermantasyonu meyve-sebzelerin yüzeyinde bulunan doğal laktik asit bakterileri tarafından gerçekleştirilir.  Fermantasyon işleminin kullanım amacı ortam asitliğini arttırarak koruyucu etki oluşturmaktır.

Turşunun uzun süreli dayanabilmesi ortamın asitli olması ile alakalıdır. Turşuda kullanılan sirke de asitli bir ortam oluşturur. Çünkü sirke içerisinde sirke asidi olarak bilinen asetik asit vardır. Asitli bir ortam ise gıdalarda bozulmaya neden olan mikroorganizmaların çoğalmasını engeller. Koruyucu amaçlı turşularda kullanılır. Ayrıca kullanılan sirke turşuya farklı bir lezzet katar.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle