Zerdeçaldan bahsetmişken zencefili anlatmamak olmazdı.

Anavatanı Güney Asya’dır.  Zingiber officinole Roscoe türündeki bitkinin kökünden elde edilir. Bitki çok yıllık bir bitkidir. Zencefil de zerdeçal gibi parça halinde veya toz halinde kullanılabilir.

 Gingeral, zencefilde biyoaktif maddedir. Antioksidan etki gösterir. Zencefil karbonhidrat, lif, protein açısından zengindir. Sodyum, demir, potasyum, magnezyum, fosfor, çinko, folat içerir. Vitaminlerden de C vitamini, riboflavin (B2 vitamini), niasin (B3 vitamini) içerir. Etkilerine baktığımızda;

  • Kan şekerini düşürür.
  • Kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Gaz söktürücüdür.
  • Sindirimi kolaylaştırır.

Sadece kış aylarında hasta olduğumuzda tüketmek yerine düzenli olarak beslenmemizde zencefile yer verirsek etkilerinden maksimum olarak fayda sağlarız.

 

Kaynak1: H., Zencefilin (Zingiber officinole Roscoe) Bitkisel Özellikleri ve Yetiştiriciliği, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Antalya, 2005.

Kaynak2: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle