Süt tüketiminin önemi herkes tarafından bilinmektedir. Sıra tüketmeye geldiğinde ise karşımıza birden fazla terim çıkmaktadır. Peki, biz bunların ne anlama geldiğini biliyor muyuz?

Bahsetmiş olduğum kavramlar: çiğ süt, pastörize süt ve UHT süt.

Çiğ süt, hiçbir işlem görmemiş süt anlamına gelmektedir. Birçok yerde sokak sütü olarak da adlandırılır. Çiğ sütte bulunan mikrobiyolojik yükü kestirmek zordur.

Pastörize süt, halk arasında günlük süt olarak adlandırılır. Pastörizasyon işlemi uygulanarak patojen mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesi ile elde edilen sütlerdir. Raf ömrü kısadır. Pastörizasyon işleminde en çok kullanılan yöntem yüksek sıcaklıkta kısa süreli (72 °C’de 15-30 saniye) pastörizasyondur.

UHT süt, UHT işlemi uygulanan sütlerdir. UHT yöntemiyle tüm mikroorganizmalar ve bunların sporları yok edilir. 135 -150 °C’de 2-6 saniye ısıl işlem uygulanır.

Hangisini tüketmek gerekir diye soracak olursanız eğer;

https://www.gidanotlari.com/cig-sut-mu-isil-islem-gormus-sut-mu/ yazısını okuyabilirsiniz.

Kaynak: Üçüncü M., Süt ve Süt Mamulleri Teknolojisi, 2015, İzmir: Sidas Medya.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle