Vitamin ve minerallerin vücudumuz açısından önemleri büyüktür. Daha önceki yazılarımda demir, kalsiyum gibi minerallerden bahsetmiştim. Bugünkü yazımda ise magnezyum içeren gıdalar, eksikliği kısacası magnezyumdan bahsetmek istiyorum.

Magnezyum mineralinin simgesi ‘Mg’ dır. Ve makro mineraller arasında yer alır. Yani gün içerisinde vücut 100 miligramdan fazla gereksinim duyar. Makro ve mikro besinler hakkında detaylı bir yazı hazırlamıştım. İsterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Vücudumuzda en çok bulunan mineraller arasındadır. Fakat günlük olarak da gıdalarla birlikte vücuda alınması gerekir. Vücuttaki biyokimyasal reaksiyonlar için gereklidir. Protein sentezinde yer alır. Sinirlerin uyarılmasında ve kasların kasılmasında sodyum ve potasyum ile birlikte görev alır.

Magnezyum İçeren Gıdalar Hangileridir?

Magnezyum ihtiyacımızı birçok gıdadan karşılayabiliriz. Ve günlük beslenmemizde mutlaka magnezyumca zengin gıdalar bulunmalıdır. Yeşil yapraklı bitkiler, rafine edilmemiş tahıllar (tam tahıl), baklagiller, soya fasulyesi, badem, fındık gibi gıdalar magnezyum yönünden zengindir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Birçok mineralde olduğu gibi magnezyum eksikliğinde de bir takım problemlerle karşılaşabilirsiniz. Depresyon, kas kasılmaları vb. sorunlar oluşabilir. Düzenli olarak vitamin ve mineral değerlerinizi kontrol ettirirseniz günlük beslenmenizi de o yönde şekillendirebilirsiniz. Unutmayınız ki sağlığımız en değerli hazinemizdir!

Kaynak1: Megep Gıda Teknolojisi, Vitaminler ve Mineraller, Ankara, 2015.

Kaynak2: Güneşer O., Yüceer Y., Mineraller ve Fonksiyonel Etkileri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.203-223.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle