Vitamin ve minerallerin vücudumuz açısından önemleri büyüktür. Daha önceki yazılarımda demir, kalsiyum gibi minerallerden bahsetmiştim. Bugünkü yazımda ise magnezyum içeren gıdalar, eksikliği kısacası magnezyumdan bahsetmek istiyorum.

Magnezyum mineralinin simgesi ‘Mg’ dır. Ve makro mineraller arasında yer alır. Yani gün içerisinde vücut 100 miligramdan fazla gereksinim duyar. Makro ve mikro besinler hakkında detaylı bir yazı hazırlamıştım. İsterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Vücudumuzda en çok bulunan mineraller arasındadır. Fakat günlük olarak da gıdalarla birlikte vücuda alınması gerekir. Vücuttaki biyokimyasal reaksiyonlar için gereklidir. Protein sentezinde yer alır. Sinirlerin uyarılmasında ve kasların kasılmasında sodyum ve potasyum ile birlikte görev alır.

Magnezyum İçeren Gıdalar Hangileridir?

Magnezyum ihtiyacımızı birçok gıdadan karşılayabiliriz. Ve günlük beslenmemizde mutlaka magnezyumca zengin gıdalar bulunmalıdır. Yeşil yapraklı bitkiler, rafine edilmemiş tahıllar (tam tahıl), baklagiller, soya fasulyesi, badem, fındık gibi gıdalar magnezyum yönünden zengindir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Birçok mineralde olduğu gibi magnezyum eksikliğinde de bir takım problemlerle karşılaşabilirsiniz. Depresyon, kas kasılmaları vb. sorunlar oluşabilir. Düzenli olarak vitamin ve mineral değerlerinizi kontrol ettirirseniz günlük beslenmenizi de o yönde şekillendirebilirsiniz. Unutmayınız ki sağlığımız en değerli hazinemizdir!

Kaynak1: Megep Gıda Teknolojisi, Vitaminler ve Mineraller, Ankara, 2015.

Kaynak2: Güneşer O., Yüceer Y., Mineraller ve Fonksiyonel Etkileri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.203-223.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle