Magnezyum Minerali Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?

Vitamin ve minerallerin vücudumuz açısından önemleri büyüktür. Daha önceki yazılarımda demir, kalsiyum gibi minerallerden bahsetmiştim. Bugünkü yazımda ise magnezyum mineralinden bahsetmek istiyorum.

Magnezyum mineralinin simgesi ‘Mg’ dır. Ve makro mineraller arasında yer alır. Yani gün içerisinde vücut 100 miligramdan fazla gereksinim duyar. Vücudumuzda en çok bulunan mineraller arasındadır. Fakat günlük olarak da gıdalarla birlikte vücuda alınması gerekir. Vücuttaki biyokimyasal reaksiyonlar için gereklidir. Protein sentezinde yer alır. Sinirlerin uyarılmasında ve kasların kasılmasında sodyum ve potasyum ile birlikte görev alır.

Magnezyum ihtiyacımızı birçok gıdadan karşılayabiliriz. Ve günlük beslenmemizde mutlaka magnezyumca zengin gıdalar bulunmalıdır. Yeşil yapraklı bitkiler, rafine edilmemiş tahıllar (tam tahıl), baklagiller, soya fasulyesi, badem, fındık gibi gıdalar magnezyum yönünden zengindir.

Birçok mineralde olduğu gibi magnezyum eksikliğinde de bir takım problemlerle karşılaşabilirsiniz. Depresyon, kas kasılmaları vb. sorunlar oluşabilir. Düzenli olarak vitamin ve mineral değerlerinizi kontrol ettirirseniz günlük beslenmenizi de o yönde şekillendirebilirsiniz.

 

 

Kaynak1: Megep Gıda Teknolojisi, Vitaminler ve Mineraller, Ankara, 2015.

Kaynak2: Güneşer O., Yüceer Y., Mineraller ve Fonksiyonel Etkileri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.203-223.

İlginizi Çekebilir:  Mineraller Neden Önemli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir