Patates kızartması sevmeyen yoktur herhalde. Bugün sizlere kullanım açısından kolaylık ve pratiklik sağlayan bir ürün olan dondurulmuş patates üretiminden bahsetmek istiyorum.

  • Ham maddenin yıkama bandına alınması ile süreç başlar. Seçilen ham maddenin taze olması daha kaliteli bir ürün elde edilmesiyle sonuçlanır. Yıkama işlemi, çalkalamalı yıkama makinelerinde yapılır.
  • Ardından kabuk soyma ve doğrama işlemleri gerçekleştirilir.
  • Doğrama işleminden sonra tekrardan bir yıkama yapılır. Bunun amacı ise; kesim yerlerindeki hücre öz suyunu ve nişastayı uzaklaştırmaktır.
  • Yıkanan patatesler haşlama işlemine tabi tutulur. Enzimlerin inaktivasyonunu sağlamak amaçlı. Uygulanan haşlama işlemi 90°C’de 10 dk kadardır. Patateslerin kalınlığına bağlı olarak bu süre değişebilir. Haşlama işlemi daha düşük sıcaklık ve uzun sürede yapılırsa ürün daha sert ve diri olur. Burada haşlama suyuna sodyum asit pirofosfat eklenir. Sodyum asit pirofosfat, kızartma sonrasında oluşabilecek olan renk esmerleşmesini önlemek içindir. Ca-laktat ilavesi de yapılabilmektedir. Bu da tekstürü iyileştirmek içindir.
  • Haşlamadan sonra patateslerin üzerinde bulunan su titreşimli elek ve sıcak hava üfenerek uzaklaştırılır.
  • Ardından bir konveyör yardımıyla 120-200°C arasındaki bir sıcaklıkta bulunan yağa daldırılır. Kullanılan yağ genellikle soya yağıdır.
  • Daha sonra soğutma işlemine geçilir.
  • Ve ardından hızlı bir şekilde dondurma işlemi yapılır. (-40°C’de)
  • Uygun ambalajlarda paketlenir ve depolamaya alınır. Depolamadaki sıcaklık -18°C’dir.

Dondurulmuş ürünler arasında en çok talep gören ürünlerden biri olan dondurulmuş patatesin üretimi kısaca bu şekildedir. Parametreler ve kullanılan ekipmanlar işletmelere göre farklılık gösterebilir.

 

 

Kaynak: Cemeroğlu B.S., Meyve Sebze İşleme Teknolojisi, Bizim Grup Basımevi, Ankara, 2013.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle