Gıda ve mühendis kelimelerini ayrı ayrı kullandığımız zaman hemen hemen herkesin kafasında bir şeyler şekillenir. Fakat ‘Gıda Mühendisliği’ dediğimiz zaman kafalarda şekillenen çok bir şey yoktur. Oysaki güvenilir ve sağlıklı bir gıda için gıda mühendisi gereklidir.

Gıda mühendisliğinin temel ilkesi; gıdaların güvenilir bir şekilde işlenmesi, uygun koşullarda üretilmesi, paketlenmesi, depolanması ve dağıtılmasıdır.

Sektör olarak çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Hazır yemek sektöründen tutun süt sektörüne, et sektörüne, hazır gıdalara, atıştırmalıklara, alkolsüz içeceklerden alkollü içeceklere ve çok daha fazlasına kadar uzanmaktadır. Amaç üretilecek olan gıdanın hammadde halinden tüketici önüne gelene kadar uygun şartlarda ve standartlarda üretilmesini sağlamak ve bunu planlamaktır. Daha da açacak olursak eğer ilk olarak hammadde işletmeye geldiğinde hammadde kabul işlemi için gerekli olan kontrolleri ve analizleri yapar. Üretim aşamasına geldiğinde ise üretimin hangi koşullarda gerçekleşeceğini belirler ve üretim sırasında belirlemiş olduğu parametreleri kontrol eder. Üretim sırasında meydana gelen problemleri gidererek üretimin aksamasını önler. Üretilen ürünün paketlenmesi ve depolanması için uygun koşulları belirler ve takibini yapar. Her aşamada yapmış olduğu kontrollerden raporlar oluşturur. Ayrıca yeni ürün geliştirmek ve var olan ürünlerin dayanıklılığını arttırmak için AR-ge (Araştırma-Geliştirme) faaliyetlerini yürütür. Tüketiciye kaliteli ve güvenli gıda ürünü sunulması için tüm süreçleri eksiksiz ve standartlara uygun olarak yürütmekle yükümlüdür.

Günümüzde hızlı tüketim ve hazır gıdalar çok büyük önem taşımaktadır. Bu noktada da gıda mühendislerine büyük sorumluluk düşmektedir.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle