Keçi Sütünün Özellikleri Nelerdir?

Sütün içinde bulunan maddeler ve oranları elde edildikleri hayvana göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden inek sütü koyun sütüne, koyun sütü keçi sütüne benzemez. Bu yazımda keçi sütünden bahsetmek istiyorum.

 

İnek sütüne oranla kullanımı ve tüketimi daha azdır. Rengi ise inek sütüne göre daha beyazdır. Keçi sütüyle yoğurt yaptıysanız eğer geç kaymak bağladığını veya kaymak oluşmadığını görürsünüz. Bunun nedeni yağ taneciklerinin küçük olmasındır. Küçük olmasından dolayı yağının ayrılması zorlaşmaktadır ve daha geç kaymak bağlamaktadır.

İnek sütüne oranla daha fazla A vitamini içermektedir. Fakat C ve D vitaminleri, folik asit miktarı bakımından kıyasladığımızda ise inek sütüne oranla daha az bulundurur. Magnezyum, kalsiyum, potasyum açısından da inek sütünden daha zengindir. İnek sütünden daha az oranda kazein ve daha yüksek oranda serum proteini içermektedir. Bu da keçi sütünün sindirimini kolaylaştırır. Ayrıca inek sütüne alerjisi olan bireyler için keçi sütü önerilmektedir. Sebebi ise inek sütünde alerjiye sebep olan kazein türünün keçi sütünde iz miktarda bulunmasıdır.

Keçi sütünün birçok özellik bakımından zengin olmasına rağmen tüketim oranı oldukça azdır. Son yıllarda artan bilinçli tüketici kesim sayesinde kullanım oranı artacaktır.

Kaynak:

Önür z., (2015) Keçi ve Koyun Sütlerinin Kimyasal Bileşimleri, Gıda, 40(6):363-370.

İlginizi Çekebilir:  Çiğ süt mü? Isıl işlem görmüş süt mü?
  1. Çok güzel bilgiler veriyorsunuz,teşekkür ederim.Bundan sonra keçi sütü almaya dikkat edeceğim.Acaba bebeklere keçi sütü vermek uygun mudur?

    1. Öncelikle ben teşekkür ederim, faydalı oluyorsa ne mutlu. Folik asit miktarı az olduğu için hamilelikte önerilmiyor diye biliyorum. Keçi sütü, inek sütü gibi alerjik değildir. Bebekler için yüzden iyi olabilir. Gene de dokturunuza danışın. Sağlık açısından onlar daha bilgilidir.

  2. Jersey cinsi inek sütü de keçi sütü gibi A2 sınıfındaki insana en faydalı süt diye biliyorum..
    İstanbul da temin edip devamlı ev yoğurdu yapıyoruz. Mükemmel oluyor.
    Amerika’daki en organik ürünler yetiştiren Amish topluluğu Pensilvanya daki çiftliğinin satış dükkanında sadece jersey inek çiğ sütü satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir