Sütün içinde bulunan maddeler ve oranları elde edildikleri hayvana göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden inek sütü koyun sütüne, koyun sütü keçi sütüne benzemez. Bu yazımda keçi sütünden bahsetmek istiyorum.

 

İnek sütüne oranla kullanımı ve tüketimi daha azdır. Rengi ise inek sütüne göre daha beyazdır. Keçi sütüyle yoğurt yaptıysanız eğer geç kaymak bağladığını veya kaymak oluşmadığını görürsünüz. Bunun nedeni yağ taneciklerinin küçük olmasındır. Küçük olmasından dolayı yağının ayrılması zorlaşmaktadır ve daha geç kaymak bağlamaktadır.

İnek sütüne oranla daha fazla A vitamini içermektedir. Fakat C ve D vitaminleri, folik asit miktarı bakımından kıyasladığımızda ise inek sütüne oranla daha az bulundurur. Magnezyum, kalsiyum, potasyum açısından da inek sütünden daha zengindir. İnek sütünden daha az oranda kazein ve daha yüksek oranda serum proteini içermektedir. Bu da keçi sütünün sindirimini kolaylaştırır. Ayrıca inek sütüne alerjisi olan bireyler için keçi sütü önerilmektedir. Sebebi ise inek sütünde alerjiye sebep olan kazein türünün keçi sütünde iz miktarda bulunmasıdır.

Keçi sütünün birçok özellik bakımından zengin olmasına rağmen tüketim oranı oldukça azdır. Son yıllarda artan bilinçli tüketici kesim sayesinde kullanım oranı artacaktır.

Kaynak:

Önür z., (2015) Keçi ve Koyun Sütlerinin Kimyasal Bileşimleri, Gıda, 40(6):363-370.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle