Sütün içinde bulunan maddeler ve oranları elde edildikleri hayvana göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden inek sütü koyun sütüne, koyun sütü keçi sütüne benzemez. Bu yazımda keçi sütünden bahsetmek istiyorum.

 

İnek sütüne oranla kullanımı ve tüketimi daha azdır. Rengi ise inek sütüne göre daha beyazdır. Keçi sütüyle yoğurt yaptıysanız eğer geç kaymak bağladığını veya kaymak oluşmadığını görürsünüz. Bunun nedeni yağ taneciklerinin küçük olmasındır. Küçük olmasından dolayı yağının ayrılması zorlaşmaktadır ve daha geç kaymak bağlamaktadır.

İnek sütüne oranla daha fazla A vitamini içermektedir. Fakat C ve D vitaminleri, folik asit miktarı bakımından kıyasladığımızda ise inek sütüne oranla daha az bulundurur. Magnezyum, kalsiyum, potasyum açısından da inek sütünden daha zengindir. İnek sütünden daha az oranda kazein ve daha yüksek oranda serum proteini içermektedir. Bu da keçi sütünün sindirimini kolaylaştırır. Ayrıca inek sütüne alerjisi olan bireyler için keçi sütü önerilmektedir. Sebebi ise inek sütünde alerjiye sebep olan kazein türünün keçi sütünde iz miktarda bulunmasıdır.

Keçi sütünün birçok özellik bakımından zengin olmasına rağmen tüketim oranı oldukça azdır. Son yıllarda artan bilinçli tüketici kesim sayesinde kullanım oranı artacaktır.

Kaynak:

Önür z., (2015) Keçi ve Koyun Sütlerinin Kimyasal Bileşimleri, Gıda, 40(6):363-370.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle