Yoğurt Mayalarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yoğurt sevilen ve besleyici değeri olan bir gıdadır. Birçok insan evde yoğurdunu kendi yapmaktadır. Yaptığımız yoğurtlar kimi zaman istediğimiz kıvamda ve tatta olurken kimi zamanda cıvık bir kıvamda ve ekşi olmaktadır. Bir yaptığımız bir yaptığımıza benzemez. Peki, yoğurt yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Dikkat etmemiz gereken noktalardan ilki kullanmış olduğumuz süttür. Belki de en önemli noktalardan biri olabilir. Temiz ve güvenli olduğuna (katkısız) inanıyorsanız çiğ süt kullanabilirsiniz. Maalesef ki birçoğumuz güvenli çiğ süt temin etmekten uzağız. Güvenli olduğunu sandıklarımız bile o kadar masum olmayabilir. Asitliği ve bakteri yükü fazla olan sütten yoğurt yapımı zordur. En önemlisi sütte antibiyotik kalıntısı olabilir. Antibiyotikli olan bir sütten yapılan yoğurt tutmaz. Aynı şekilde süt içerisinde dezenfektan, temizlik kalıntısı da bulunabilir. Bu tür etkenler de yoğurt yapımını etkiler. Çiğ süt temin edemiyorsanız pastörize sütten (günlük süt) de yoğurt yapabilirsiniz. Ayrıca çiğ sütte yapılan hileler yazımızı da aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/cig-sutte-yapilan-hileler/

Daha sonraki işlem basamağı kaynatma işlemine geçmeden önce bir derece almanızı öneririm. Hem kaynatma hem de mayalama da belli bir standardı sağlama açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Kaynatma kabına koyduğumuz sütü 90-95°C 5-10 dakika kaynatabilirsiniz. Kaynatma işleminde sıcaklığı ve süreyi arttırırsanız daha kıvamlı bir yoğurt elde edebilirsiniz. Fakat yüksek ısı ve sürede besin kaybı daha fazla olur. Dereceniz yoksa süt kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 5 dakika civarı kısık ateşte kaynatabilirsiniz.

Soğutup mayalama işlemine geçtiğimiz zaman ise sıcaklık ortalama 45°C civarı olmalıdır. Mayayı mayalama tenceresinde karıştırıp daha sonra başka kap ya da kaplarda ayrı ayrı mayalayacaksanız sıcaklığı 45°C’nin üzerinde tutun. Çünkü kaba boşaltıp ağzını kapatana kadarki sürede sıcaklığı düşecektir. Mayalama sıcaklığının yüksek olması durumunda elde edilen yoğurt ekşi olur. Katılacak olan maya miktarı da bir litre süt için bir tatlı kaşığı yoğurt yeterlidir. Mayalamak için kullandığınız yoğurt cıvık ve ekşi bir yoğurt ise sizin yapmış olduğunuz yoğurt da çok farklı olmayacaktır. Ayrıca kullandığınız mayayı da sıkça değiştirmenizi öneririm. Sürekli olarak mayaladığınız yoğurttan yoğurt yaptığınız zaman yoğurdun mayalama yeteneği azalır.Mayalama işlemini gerçekleştirdikten sonra sıcaklığını koruması için örtebilirsiniz. Ya da son zamanlarda fırına da koyanlar var. Mayalama süresi yaklaşık 4-4,5 saat sürer. Bu süre sonunda yoğurt hemen soğutulmalıdır. Soğutmaya alınmayan yoğurt daha gevşek yapılı olur.

Evde yoğurt yaparken belli bir standardı sağlamak zordur. Bir derece ve küçük ipuçları ile bunu daha rahat sağlayabilirsiniz. Herkese şimdiden kolay gelsin.

İlginizi Çekebilir:  Çiğ süt mü? Isıl işlem görmüş süt mü?
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir