Laktoz İntoleransı Nedir?

Laktoz intoleransı’ sıkça duyduğumuz fakat anlam olarak tam da bilmediğimiz kavramlar arasında yer alıyor. Bu yazımda sizlere bu konuyla ilgili bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle ‘Laktoz nedir?’ sorusuna cevap verelim. Laktoz, süt şekeridir. Glikoz ve galaktozun birleşmesinden oluşan bir disakkarittir. Ve laktozun sindirilmesi için laktaz enzimine ihtiyaç vardır. Bu enzim bazı kişilerde azalabilir ya da kendiliğinden kaybolabilir. Laktoz intoleransı bu noktada devreye girer. Laktozun bağırsaklarda emilmesi için laktaz enzimi ile parçalanması gerekir. Eğer parçalanmaz ise (enzimin azalma ya da kaybolması durumunda) bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi problemler ortaya çıkar. Laktoz intoleransı olan kişilerde bu belirtiler yarım saat ile iki saat arasında bir süreçte ortaya çıkar. Belirtiler ve belirtilerin dozları kişiler arasında farklılıklar gösterebilir. Laktaz enzimi hiç bulunmayan bir kişi ile az miktarda bulunan bir kişinin belirtilerinin farklı olması doğaldır.

Peki, sadece süt içtiğimiz zaman mı bu durum ile karşılaşırız? Süt, süt tozu, laktoz içeren ambalajlı ürünler de rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Ürünlerde etiketlere dikkat edersek ‘Laktoz içerir’ İbaresini görmemiz mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Süt Neden Kesilir?
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir