‘Laktoz intoleransı’ sıkça duyduğumuz fakat anlam olarak tam da bilmediğimiz kavramlar arasında yer alıyor. Bu yazımda sizlere bu konuyla ilgili bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle ‘Laktoz nedir?’ sorusuna cevap verelim. Laktoz, süt şekeridir. Glikoz ve galaktozun birleşmesinden oluşan bir disakkarittir. Ve laktozun sindirilmesi için laktaz enzimine ihtiyaç vardır. Bu enzim bazı kişilerde azalabilir ya da kendiliğinden kaybolabilir. Laktoz intoleransı bu noktada devreye girer. Laktozun bağırsaklarda emilmesi için laktaz enzimi ile parçalanması gerekir. Eğer parçalanmaz ise (enzimin azalma ya da kaybolması durumunda) bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi problemler ortaya çıkar. Laktoz intoleransı olan kişilerde bu belirtiler yarım saat ile iki saat arasında bir süreçte ortaya çıkar. Belirtiler ve belirtilerin dozları kişiler arasında farklılıklar gösterebilir. Laktaz enzimi hiç bulunmayan bir kişi ile az miktarda bulunan bir kişinin belirtilerinin farklı olması doğaldır.

Peki, sadece süt içtiğimiz zaman mı bu durum ile karşılaşırız? Süt, süt tozu, laktoz içeren ambalajlı ürünler de rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Ürünlerde etiketlere dikkat edersek ‘Laktoz içerir’ İbaresini görmemiz mümkün.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle