Son yıllarda laktozsuz süt üretimi artış göstermiştir. Market raflarında göze çarpan ürünlerden bir tanesidir. Peki, laktozsuz süt nedir? Laktoz ne demektir? Laktozun, laktoz intoleransıyla ilişkisi nasıldır?

Laktoz, sütte bulunan bir şekerdir. Ve sadece sütte bulunmaktadır. Bu yüzden de ‘süt şekeri’ diyebiliriz. Laktoz bir disakkarittir. Glikoz ve galaktozun birleşmesi ile oluşur.

Laktoz intoleransı ise süt içerisinde bulunan laktozun sindirilememesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Laktozun sindirilmesinde laktaz enzimi görev alır. Laktaz enzimi, laktozu glikoz ve galaktoza parçalar. Laktaz enzim eksikliğinde veya laktaz enzimi görevini tam olarak yerine getiremediği durumlarda laktoz intoleransı oluşur. Gaz, karın ağrısı, kramp, bulantı, ishal ve kusma gibi belirtiler oluşabilir.

Peki, laktozsuz süt nedir?

Süt önemli bir besin kaynağıdır. Laktoza karşı intoleransı bulunan bireylerin de rahatça süt tüketebilmesi için ‘laktozsuz sütler’ mevcuttur. Laktozsuz süt üretiminde süt içerisine laktaz enzimi ilave edilmektedir. Enzim sayesinde laktoz, glikoz ve galaktoza parçalanır. Böylece sindirimi kolaylaşır. Ve süt içerisindeki glikoz ve galaktoz miktarında artış olur. Bu artış da laktozsuz sütün normal süte göre daha tatlı olmasına neden olur. Çünkü glikoz ve galaktozun tatlılık derecesi laktozdan daha fazladır.

‘Laktozsuz sütler de katkı maddesi var’ gibi bir algı yanlıştır. Kullanılan katkı maddesi değil bir enzimdir. Enzimler, protein yapılıdır ve canlılarda gerçekleşen biyokimyasal tepkimelerde yer alırlar.

Sağlıcakla kalın.